دعوت از قطر برای شرکت در نشست مکه

به گزارش افکارنیوز،

وزیر امور خارجه قطر روز یکشنبه اعلام کرد عربستان سعودی از قطر برای شرکت درنشست فوق العاده کشور‌های عربی که قرار است در روز سی ام ماه مه در شهر مکه در عربستان سعودی برگزار شود، دعوت کرده است. این در حالی است که قطر پیشتر اعلام کرده بود از این کشور برای شرکت در این نشست دعوت به عمل نیامده است.

هفته گذشته قطر اعلام کرد به دو نشست در عربستان سعودی برای گفتگو در ارتباط با پیچیدگی‌های مرتبط با حملات با هواپیمای بدون سرنشین به تأسیسات نفتی در این پادشاهی و همچنین حملات به چهار کشتی از جمله دو نفتکش سعودی در سواحل امارات در اوایل این ماه، دعوت نشده است.

عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر از ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ به سبب ادعا‌ها در این باره که قطر از تروریسم حمایت می‌کند و در حال نزدیک شدن به ایران است، این کشور را از نظر اقتصادی و دیپلماتیک بایکوت کردند. قطر این اتهامات را رد می‌کند.

وزارت امور خارجه قطر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر از سوی ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی به منظور شرکت در نشست حاکمان کشور‌های عربی در خلیج فارس و یک نشست گسترده‌تر با حضور رهبران عربی دعوت نامه دریافت کرده است.

در این بیانیه بدون اشاره به این موضوع که آیا دوحه این دعوت را پذیرفته است یا خیر، همچنین آمده است این دعوت نامه و یک نامه دیگر توسط رئیس شورای همکاری خلیج فارس به قطر تحویل داده شد.