اختلاف 2 طایفه کوسه و هوت در جنوب سیستان و بلوچستان به سازش انجامیدحسین قاسمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اختلاف این 2 طایفه ساکن منطقه دشتیاری و باهوکلات چابهار از سالیان قبل با قتل سه نفر از افراد طایفه کوسه آغاز شد و تا کنون ادامه داشت.
وی افزود: در همان سال های نخست آغاز اختلاف این طایفه ها، 2 شرور به نام های عظیم و رسول بخش هوت که این قتل ها را مرتکب شده بودند در ادامه شرارت های خود یکی در پاکستان و دیگری در داخل کشور کشته شدند.
وی ادامه داد: بازماندگان طایفه های کوسه و هوت بعد از گذشت سالیان طولانی از اختلافات، اظهار ندامت و پشیمانی از عملکرد خودشان کردند و حل و فصل این اختلاف 34 ساله را خواستار شدند.
مدیر قبایل و طوایف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به تقاضای بازماندگان این 2 طایفه برای حل اختلافات، با تلاش ریش سفیدان، معتمدان و بزرگان منطقه و همکاری این نهاد زمینه صلح و سازش میان این طایفه ها فراهم شد.
قاسمی افزود: مراسم صلح و سازش این 2 طایفه با حضور حدود پنج هزار نفر از بزرگان، معتمدان و ریش سفیدان منطقه و مردم طوایف طرف درگیر در منطقه شیر گواز روستای هوت چابهار برگزار شد.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به سبب موقعیت خاص جغرافیایی محل سکونت اقوام و طوایف و مذاهب مختلف است و با وجود قرار گرفتن در همسایگی 2 کشور افغانستان و پاکستان که در مناطق مرزی خود با مشکلات زیاد امنیتی رو به رو هستند، از امنیت خوبی برخوردار است و طوایف مختلف شیعه و سنی با زندگی مسالمت آمیز در کنار یکدیگر به مقوله امنیت کمک زیادی کرده اند.
اختلافات و درگیریهای جزیی که به سبب ناآگاهی برخی افراد و غرور جوانی بعضی از جوانان رخ می دهد معمولا با وساطت بزرگان و ریش سفیدان طوایف و مسوولان امنیتی و قضایی حل و فصل می شود.
سیستان و بلوچستان با 2 میلیون و 775 هزار و 14 نفر جمعیت و 187 هزار و 502 کیلومتر مربع وسعت پهناورترین استان کشور شناخته می شود که بنا به گفته علی اوسط هاشمی استاندار این استان افزون بر 51 درصد جمعیت استان در روستاها و بقیه در شهرها سکونت دارند.
این استان دارای 19 شهرستان است و افزون بر 1100 کیلومتر مرز زمینی با کشورهای افغانستان و پاکستان و 310 کیلومتر مرز دریایی در دریای عمان دارد.
3042**6081 خبرنگار: محدثه حیدری گرجی **انتشاردهنده: حیدر سرایانیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید