80 درصد جرایم در فضای مجازی بر اثر سهل انگاری شهروندان رخ می دهدبه گزارش ایرنا، سرهنگ حبیب الله رجبلی، سه شنبه در نشست خبری در شیراز، با بیان اینکه این استان در زمینه جرائم فضای مجازی در کشور رتبه سوم را دارد، افزود: در چهارماه نخست سال 96، کشفیات پلیس فتا فارس در فضای مجازی در مقایسه با مدت مشابه سال 95 حاکی از 13 درصد افزایش است و در این مدت 448 نفر در ارتباط با این جرایم دستگیر شده اند.
رئیس پلیس فتا استان بیان داشت: برداشت غیر مجاز بانکی، کلاهبرداری رایانه ای، مزاحمت اینترنتی، هتک حیثیت، نشر اکاذیب، انتشار فیلم خصوصی و خانوادگی در فضای مجازی به ترتیب مهمترین جرایم رایانه ای در چهار ماه نخست سال 96 در استان فارس است.
رجبلی، افزود: در مدت یاد شده، فرد کلاهبرداری که جرائمی از جمله فروش مال غیر، خیانت در امانت و جعل عنوان مرتکب شده بود و بیش از یک هزار و 400 شاکی در کشور داشت و به مدت 2 سال متواری بود از سوی پلیس فتا فارس در یکی از استان های همجوار دستگیر شد.
این مقام انتظامی ادامه داد: همچنین در مدت مورد اشاره، کلاهبردار حرفه ای دیگری با بیش از 20 میلیارد ریال کلاهبرداری رایانه ای در فارس به دام پلیس افتاد.
رجبلی، در مورد نحوه جدید کلاهبرداری افراد متخلف گفت: این افراد با برقراری تماس و یا ارسال پیامک با موضوع برنده شدن در قرعه کشی، از قربانیان درخواست می کنند برای دریافت جایزه به دستگاه عابر بانک مراجعه کنند و پس از اقدام فرد مخاطب به این کار، متخلفان با ترفند های خاص خود رمز بانکی، تاریخ انقضا و cvv2 را از شخص مورد نظر اخذ و از حساب قربانیان برداشت می کنند.
شماره شناسایی مشتری نام دیگر CVV2 است، برای خرید اینترنتی رمز دوم (CVV2) که در پشت کارت پرداخت اینترنتی درج شده مورد نیاز است و با این رمز عملیات نقل و انتقال اینترنتی و مجازی پول با امنیت بیشتری صورت می گیرد.
رئیس پلیس فتا استان فارس به شهروندان توصیه کرد: اطلاعات مهم کارت بانکی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید و در زمان واردن کردن حساب بانکی از اصالت سایت اطمینان حاصل کنند تا کلاهبرداران با جعل درگاه بانک اقدام به سرقت اطلاعات و برداشت وجه از آن نکنند.
رجبلی، افزایش سطح آگاهی مردم برای مقابله با جرایم فضای مجازی را ضروری دانست و بیان داشت: باید نهادها و دستگاه های مختلف، بخشی از سرانه آموزشی خود را برای کاهش آسیب های فضای مجازی در نظر بگیرند تا سطح آگاهی و هوشیاری شهروندان در این زمینه ارتقا یابد.
وی گفت: پلیس فتا فارس برای افزایش آگاهی شهروندان در ارتباط با جرایم فضای مجازی، در چهارماه نخست سال جاری، مبادرت به برگزاری 25 هزار ساعت آموزش در قالب هشت نمایشگاه فضای مجازی کرد.
6122 /6118
خبرنگار: سارنگ عبداللهی ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید