«مجموعۀ شعرهای نوذر پرنگ» منتشر شد

به گزارش خبرگزاری مهر، مرحوم «نوذر پرنگ» شاعر و ترانه‌سرا که بیشتر به خاطر سرودن ترانۀ «تولدت مبارک» مشهور است، از شاعران و ترانه‌سرایان توانمند ایرانی معاصر ایرانی در قالب‌های مختلفی چون غزل، مثنوی، چهارپاره و شعر نو اشعار بسیاری دارد. در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ اشعار پرنگ در مجله‌هایی چون سخن، فردوسی و… چاپ می‌شد، و اهالی ادب و شعر در آن روزگار با سبک شعری او آشنایی خوبی داشتند.

او از معدود شاعران معاصر است که آشنایی خوبی با مبانی زبان‌شناسی و ریشه‌شناسیِ واژه داشت. او فارغ التحصیل رشته ادبیات تطبیقی و زبان‌شناسی باستانی از دانشگاه «رایس» آمریکا بود.

پیشتر دو کتاب حاوی اشعار مرحوم «نوذر پرنگ» منتشر شده بود؛ نخستین آنها کتابی بود با عنوان «فرصت درویشان» که به همت سعید نیازکرمانی در سال ۱۳۶۵ توسط انتشارات پازنگ روانه بازار کتاب شد. کتاب دوم با عنوان «آن سوی باد؛ مجموعه‌ای از سروده‌های نوذر پرنگ» در سال ۱۳۸۲ به کوشش بیژن ترقی از سوی انتشارات سنایی منتشر شد.

حالا انتشارات «هنر موسیقی» مجموعه سروده‌های نوذر پرنگ را در قالب جمع‌آوری و منتشر کرده است. در این کتاب که «مجموعه‌شعرهای نوذر پرنگ» نام دارد، افزون بر اشعار منتشرشده و منتشرنشده این شاعر توانا، اصلاحات و دست‌نویس‌های نوذر پرنگ هم انتشار یافته است.

انتشارات «هنر موسیقی» این کتاب را در قطع رقعی، ۳۶۴ صفحه و با قیمت ۲۸ هزار تومان منتشر و روانه بازار کتاب کرده است.

سفر بالاترین مقام WTO به ایران/تخریب ابنیه غیر مجاز تخت جمشید

به گزارش خبرنگار مهر، در این هفته رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی مشخص شد. رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در حکمی بهروز عمرانی را به‌عنوان سرپرست پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری منصوب کرد. پیش از این سید محمد بهشتی این مسئولیت را بر عهده داشت.

گزارش جنگل‌های هیرکانی به یونسکو می‌رود

ارزیابان یونسکو پس از ۹ روز بازدید از مناطق مختلف جنگل‌های هیرکانی در ایران، گزارش خود را درباره این پرونده میراث جهانی، سال آینده به یونسکو می‌دهند. فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی گفت: دو نفر از ارزیابان کمیته میراث جهانی یونسکو به مدت ۹ روز از ۱۵ محدوده مختلف جنگل‌های هیرکانی بازدید کردند. در این بازدید کارشناسان و معاون میراث فرهنگی نیز همراهشان بودند.

وی ادامه داد: قرار است پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی سال آینده در چهل و سومین دوره کمیته میراث جهانی یونسکو که شهر باکو کشور آذربایجان برگزار می‌شود، مورد بررسی قرار گیرد و کارشناسان یونسکو ارزیابی خود را در آن کمیته پیرو بازدیدی که از جنگل‌های هیرکانی داشتند، ارائه ‌کنند.

ساخت و ساز غیرقانونی در حریم درجه ۲ تخت جمشید تخریب شد

۳۷ پلاک ویلا و ساخت و سازغیر مجاز واقع در حریم دو تخت جمشید امروز با حکم دادستانی و همراهی فرماندهی انتظامی مرو دشت تخریب شد. در این باره فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاههای میراث فرهنگی گفت: ساخت و سازهای یاد شده از سال ۹۱ علیرغم ممنوعیت تغییر کاربری زمین های کشاورزی  و تفکیک اراضی در مرز حریم درجه یک و دو تخت جمشید ایجاد شده بودند.

وی با اشاره به ساخت و سازهای صورت گرفته در اراضی کشاورزی واقع در حریم دو تخت جمشید افزود: از زمان تغییر کاربری های یاد شده طرح  شکایت  از این اقدامات غیر قانونی از سوی  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  و امور حقوقی استان فارس در مراجع قانونی در دستور کار قرار گرفت که سرانجام  در سال ۹۴ حکم قطعی مبنی بر تخریب پلاک های اعلامی  از سوی دادستانی صادر شد.

ایران برای گردشگران امن است

این هفته پیرو سفر زوراب پلولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری به ایران، وی  در دیدار با علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت:ایران پتانسیل‌های عظیمی برای گردشگری دارد و از مردمانی مهمان‌نواز برخوردار است. تلاش می کنیم ظرفیت های تاریخی و گردشگری ایران به جهانیان معرفی شود.»

علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این دیدار  با اشاره به مراحل پایانی تدوین برنامه جامع گردشگری ایران گفت: «سازمان جهانی گردشگری با توجه به جایگاهی که دارد، به اجرا و عملیاتی شدن برنامه جامع گردشگری ایران کمک کند.»

او همچنین گفت: «یکی از مهم‌ترین ظرفیت های ایران در کنار آثار فرهنگی تاریخی زیبا و ماندگار، اکوتوریسم و طبیعت زیبای این مرز و بوم است که خوشبختانه در سراسر کشور دیده می شود.»

دستاورد مهم حضور دبیرکل سازمان UNWTO در ایران

برگزاری چهلمین نشست اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری UNWTO و دبیرکل این سازمان در ایران دارای ۵ دستاورد از جمله بازنگری طرح جامع و ایجاد مرکز صنایع دستی و گردشگری بود. در این باره، ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور  گفت: چهلمین نشست اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری در واقع یکی از اجلاس های مهم این سازمان بود که در شهر همدان برگزار شد و درباره حضور بخش های خضوصضی وابسته به این سازمان بوده است. در کنارش به مناسبت این اجلاس، دبیرکل سازمان UNWTO  و معاونان منطقه ای این سازمان نیز حضور پیدا کردند و با افراد مختلفی در شهر همدان و تهران دیدار داشتند از جمله رئیس سازمان میراث فرهنگی، استانداران و وزیرامور خارجه.

وی افزود: دستاورد دیگر این بود که حساب های اقماری گردشگری که مشکل زیربنایی صنعت گردشگری کشور بوده و هست، با کمک این سازمان به سرانجام برسد. چون همیشه نبود این حساب‌های اقماری و وجود آمارهای پراکنده موجب می شد که تاثیر گردشگری در ابعاد سیاسی و اقتصادی کشور مشخص نباشد و به طور دقیق احصا نشود. بنابراین توافق شد که با این سازمان جهانی بحث‌های مطالعاتی که در کشور انجام می شده را دوباره مرور کنیم. بحث مهمتر استقرار حساب های اقماری گردشگری بود که در این باره نیز توافق شد و قرار است علاوه بر آن ساز و کارهایی در کشور اتفاق بیفتند که با همکاری بانک ها، مرکز ملی آمار ایران و سازمان میراث فرهنگی این اقدامات انجام شود  تا بتوان به شکل دقیق و روتین این تاثیرات را به دست آورد.  

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به اولویت توسعه پایدار گردشگری در ایران صحبت شد تا روی موضوع مناطق روستایی و طبیعت گردی بیشتر کار شود به همین دلیل توافق شد که چهارچوب همکاری ها در این زمینه با کمک سازمان WTO و با مدیریت آنها آماده شود و حتی همایشی نیز به میزبانی ایران در این باره در سال ۲۰۲۰ با موضوع گردشگری روستایی و توسعه پایدار برگزار شود چرا که به احتمال زیاد شعار گردشگری سال ۲۰۲۰ نیز در ارتباط با اکوتوریست و گردشگری روستایی باشد.  

ایجاد مرکز گردشگری و صنایع دستی

وی افزود: ما در نظر داریم تا واقعیت های گردشگری ایران به ۱۵۷ کشور عضو نشان داده شود و توصیه سازمان جهانی گردشگری نیز سفر به ایران و معرفی ایران به عنوان مقصد جذاب و امن باشد. آن هم در مقابل فضاسازی هایی که از جانب برخی از کشورها علیه ایران در جریان است.

معاون گردشگری گفت: اولین اقدام  ایجاد مرکز مشترک گردشگری و صنایع دستی زیر نظر سازمان جهانی است. در این مرکز ارتباطات بین گردشگری و صنایع دستی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این مرکز در واقع اولین مرکز  زیر نظر سازمان جهانی گردشگری در ایران خواهد بود.

چاپ کتابی درباره تصویر مرگ در سینمای جهان

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «سینما و مرگ» (درباره نامیرایی و تصویر) نوشته میلاد روشنی‌پایان به تازگی توسط نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است.

محور موضوعی این کتاب، مساله مرگ است. این محور نه فقط نقطه گرانش مطالب کتاب بلکه همزمان، نقطه گریز است. این گریز می‌تواند به هر سمت و سویی باشد و در بهترین حالت به یک جهندگی مدام تبدیل شود؛ یعنی یک واگرایی ناب. سینمایی هم که در این کتاب حضور دارد، سینمایی است که در پایان قرن نوزدهم از دل اسباب‌بازی‌های ویکتوریایی بیرون آمد و در تاریخ کوتاه رشد سرسام‌آورِ خود، نه فقط نگاه‌های اکراه‌آمیز اندیشه را به سمت خود چرخاند بلکه به اسباب اندیشیدن تبدیل شد.

مولف این کتاب معتقد است اگر سینما توانی جدید در اندیشیدن است، پس می‌توان در/با سینما به مفهومی مانند مرگ هم فکر کرد. و روشنی‌پایان سعی کرده چنین بهانه‌ای را از ابتدا تا پایان کتاب حفظ کند. نویسنده در این کتاب به سراغ لحظات و تصاویری از تاریخ سینما رفته که مرگ حضور خود را نشان می‌دهد. نمونه بارز این حضور، دقایق ابتدایی فیلم مُهر هفتم به کارگردانی اینگمار برگمان است که مرگ خود را به شخصیت شوالیه نشان می‌دهد و سپس با او شطرنج بازی می‌کند.

عناوین فصل‌های این کتاب به ترتیب عبارت است از: تجسد مرگ و جهانِ هم‌پایگانِ تصویرها، مرگِ عاشق و پوئسیس حرکت، نامرده و نامیرایی تصویر، آفرینش زندگی و امکانات هیولا، کلمه مرگ و پیروزی تصویر، رستاخیز و بازگشت جاودان تصویرها.

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

صحنه‌ای که یوف، در اوایل فیلم، مریم عذرا و مسیح را می‌بیند به‌سرعت از دید تماشاگران به مثابه نمایی ذهنی تفسیر می‌شود. نمایی که نه در جهان واقعی فیلم توجیه‌پذیر است و نه ارتباطی با محور اصلی روایت دارد. نمایی جداافتاده و پرت که بلافاصله زاویه دید یوف را به عنوان زاویه دید ذهنی و منحصر به او، که با نوعی ساده‌لوحی بیمارگون همراه است، از روایت خارج می‌کند. کانون‌های این زاویه دید به‌سادگی تصاویر خیالپردازانه و رویاگونه یوف تفسیر می‌شوند. منطق این تفسیر بیش از اندازه آشناست؛ یوف خیالبافی می‌کند. پس او صرفا می‌تواند وقفه‌ای کمیک در روایت اصلی فیلم و زنگ تفریحی در جهان واقعی فیلم باشد. یوف تا این‌جا آدم مسخره‌ای است که زاویه دید تفننی‌ای را با خود وارد فیلم کرده است، اما در اواسط فیلم، در صحنه‌ای که او در جنگل کنار همسرش لم داده است و ناگهان شوالیه و مرگ سیاهپوش را در حالِ بازی شطرنج می‌بیند؛ ورق برمی‌گردد. آنچه او می‌بیند دیگر نمایی ذهنی و انحصاری و بخشی از رویاپردازی‌های او نیست، او در حال دیدن چیزی است که روایت فیلم آن را تائید می‌کند. این همان صحنه‌ای است که به زاویه دید یوف مشروعیت می‌دهد و یوف را از همه سبکسری‌هایی که تا این‌جا متوجه او بوده است تبرئه می‌کند.

این کتاب با ۲۱۶ صفحه، شمارگان ۷۷۰ نسخه و قیمت ۲۱ هزار تومان منتشر شده است.

میم مثل «مین» مثل «مادرِ غمدار»؛ مین‌ها هنوز جان می‌گیرند

خبرگزاری مهر-گروه استان‌ها: جبر روزگار برای همیشه خانه‌نشینشان کرده بود. دریغ از رد یک لبخند بر صورت‌هایی که سنگینی بار غم را در چین‌وچروک‌هایشان می‌توان یافت!

اهل شهرستان شوش هستند. پس از پایان جنگ به عادت هرساله، هوا که رو به خنکی می‌رود، گله را برای چریدن به فکه می‌برند. چادری را آنجا علم کرده و گله را رها می‌کنند. فکه، منطقه‌ای در شمال‌ غربی استان خوزستان است که از جنوب به چزابه و شهر بستان، از شرق به ارتفاعات میشداغ و رقابیه، از شمال‌غرب به عین خوش و شهر موسیان، از شمال‌شرق به برقازه و از غرب به استان العماره عراق منتهی می‌شود.

بخش جنوبی آن جزو استان خوزستان و شهرستان دشت‌آزادگان است و بخش شمالی آن به استان ایلام و شهرستان دهلران می‌رسد. سرزمینی رملی که عملیات والفجر مقدماتی در آن رخ داد.

فکه میدان مین بزرگی بود که بعدها با پایان جنگ بخش قابل‌توجهی از آن پاک‌سازی شد اما نیمه دوم سال ۷۵ علی‌رغم پاک‌سازی‌های صورت گرفته، «عبود» پدر خانواده وقتی دور شدن یکی از گوسفندان را می‌بیند به دنبالش می‌رود که مینی به‌جامانده از سال‌های جنگ زیر پایش منفجر می‌شود و پدر پای راستش را از دست می‌دهد!

پسرها پس از پدر!

قصه به اینجا ختم نمی‌شود. همین تراژدی۴ سال بعد برای «مهدی» پسرش تکرار می‌شود اما مین  در همان منطقه، بجای پا یا دست، جان مهدی را می‌گیرد!  ‌

رزق خانواده از گله‌داری است؛ راهی جز این برای امرارمعاش ندارند پس مجبور بودند سال‌های بعد هم در همان منطقه چادر را برای چریدن گله، علم کنند. ۷ سال بعد از شهادت مهدی ۲۷ ساله، داستان تلخ رفتن روی مین برای «ناصر» دیگر پسر خانواده تکرار می‌شود و این بار پسر به درد پدر مبتلا و یک پای خود را از دست می‌دهد.

نام دیگر پسرشان «میلاد» است اما «ولید» صدایش می‌کردند. ۱۸ فروردین سال ۹۶ ولید ۱۶ ساله که گله را برای چریدن به همان حوالی برده بود، جعبه‌ای کوچک را پیدا می‌کند! بازش می‌کند، صدای انفجار مین، سرنوشت تلخ خانواده راشدی را تلخ‌تر از گذشته کرده و پسر ته‌تغاری‌شان هم شهید می‌شود.

پدر هنوز بی‌قرار است؛ رمقی برای حرف زدن ندارد. فقط می‌گوید بعد از رفتن ولید، گله را فروخته است! سراغ مادر خانواده را که می‌گیریم می‌گوید برای عرض تسلیت به مراسم فوت یکی از نزدیکان رفته است. عکسی از پسرهای رفته روی مین نداشت و برای پیدا کردن شناسنامه‌ها، به دنبال همسرش می‌رود.

صبر می‌رود وقتی داغ‌دل می‌بینی

مادر می‌آید؛ با کمری خمیده و تکیه بر عصا! سیاه‌پوش است! به‌رسم زنان عرب که عزیزی را ازدست‌داده‌اند پارچه‌ای سیاه‌رنگ یا همان «عصّابه» به سر بسته است. شناسنامه‌ها را با کشیدن آهی بلند روبرویمان می‌گذارد. «آه اگر نباشد، چه می‌کشد دل!»

شناسنامه‌ها را که باز می‌کنم، رد اشک بر گونه‌اش نمایان می‌شود! پدر اما می‌خواهد حواسش به شناسنامه‌ها نباشد! پای مصنوعی‌اش را باز می‌کند و مجدد محکم آن را بر روی پایش می‌بندد و سریع با چفیه ای که بر سر دارد، اشک چشمش را پاک می‌کند.

مادر به شناسنامه ولید که می‌رسد می‌گوید: داغ ولید ۱۶ ساله مثل گلوله قلبم را نشانه رفت! دوست داشت به خدمت سربازی برود اما مینی که مهدی را از من گرفت و ناصر و پدرش را جانباز کرد، بی ولیدم کرد.

به زبان عربی به او می‌گویم خدا به شما صبر عنایت کند و به همان زبان شیرین اما پردرد پاسخم می‌دهد: «راح الصَبر مَعَ الاولاد» یعنی صبر با رفتن پسرهایم رفت… می‌گوید محال است پنجشنبه‌ای را برای زیارت دو فرزند شهیدش به مزار شهدا نرود.

بوسه بر شناسنامه بی عکس

مرگ در این خانه مانده بود! وقت خداحافظی که می‌رسد، مادر با همان کمر خمیده بر عصا تکیه می‌کند و برمی‌خیزد، بی‌اختیار شناسنامه مهدی را می‌بوسد و بر پیشانی می‌گذارد! نگاه پر سؤالم را که می‌بیند می‌گوید: هنوز «هاشم» دیگر پسرم را دارم و ۴ دختر هم همدم تنهایی من هستند اما بوسیدن شناسنامه‌ها عادت هر روز من است! مخصوصاً شناسنامه مهدی که عکس ندارد!  ‌

نمونه «مهدی‌ها» و «ولیدها»، «رَغَد» دختر ۶ ساله دشت عباس است که ۳۰ سال پس از جنگ، وقتی باد در موهایش می‌پیچید، پایش روی مین رفت و غروب زندگی‌اش رقم خورد. سال‌ها پیش هم ۷ کودک کردستانی، حین بازی زیر درخت گردوی روستایشان قربانی مین  شدند و روح و جسمشان زخمی شد!

طبق منابع موثق در طول ۸ سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ۱۶ تا ۲۰ میلیون مین در اراضی مختلف مرزی کشور کاشته شد. به همین خاطر ایران بعد از مصر دومین کشور آلوده به این سلاح جنگی شناخته شده است.

مدیرکل امنیتی، انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان در خصوص مین و پاک‌سازی آن در استان می‌گوید: کسی نمی‌تواند منکر آلوده به مین بودن مناطقی از استان خوزستان باشد چراکه این استان خط اول جنگ تحمیلی بود. در حین و بعد از جنگ، پاک‌سازی اراضی آلوده به مین به دلیل رفت آمد روستائیان یکی از اصلی‌ترین دستور کارهای تمامی دولت‌ها شد.

۵۵ شهید و ۲۰۳ مجروح حاصل مین‌های به‌جا مانده در خوزستان

رضا نجاتی ادامه می‌دهد: از سال ۸۵ تا ۹۷ جمع کل اراضی پاک‌سازی‌شده از مین و گلوله عمل‌نکرده در استان خوزستان۱۲ هزار و ۴۰۰ هکتار است. در همین بازه زمانی ۷۴ نفر به دلیل رفتن روی مین شهید و ۴۰۲ نفر مجروح  شدند که از این تعداد ۵۵ شهید و ۲۰۳ مجروح مردم عادی هستند.

نجاتی عنوان می‌کند: بیشتر مناطق استان به‌ویژه شهرهای مرزی مین‌زدایی شده‌اند اما به‌مرورزمان و تغییرات جوی و جابه‌جایی مین‌ها امکان جا ماندن درصد پایینی از  مین‌ها در عمق‌ بیش از ۱۲ متر وجود دارد که با این تغییرات به سطح زمین می‌آیند و منجر به تلفات جسمی و جانی می‌شوند.

مدیرکل امنیتی، انتظامی و امور مرزی استانداری خوزستان، تأکید می‌کند: کار مین‌زدایی در شهرهای مرزی توسط ستاد مین‌زدایی کشور به‌صورت مستمر در حال انجام است و مین‌زدایی در دستور کار جدی دولت و نظام قرار دارد.

عراق در جنگ تحمیلی مین‌های مختلفی را در خاک ایران کاشت که شامل مین‌های ضدنفر، ضد خودرو، ضدتانک، ترکشی، زخمی‌کننده و کشنده بود. هر مین یک سرباز دشمن است؛ مین یا معنی نقص عضو می‌دهد و یا مرگ!

هنوز هم سال‌ها پس از جنگ تحمیلی، گاهی صدای مین در مناطقی از خوزستان و دیگر استان‌های هم‌مرز با عراق به گوش می‌آید و زندگی یک خانواده به نیستی می‌رسد.

مناطقی که هنوز مین‌زدایی نشده‌اند، با سیم‌خاردار یا نصب تابلوهای هشدار، محصورشده‌اند اما روستاهای مرزنشینی هستند که علی‌رغم پاک‌سازی هنوز مین دست از سرشان برنداشته و چون مردم به دلیل کشاورزی یا دام‌پروری مجبور به زندگی در این مناطق هستند، هنوز «میم» برایشان یادآور «مین و مرگ» است.

نسبت به اکران فیلم ها بدون اعمال رده سنی کودکان نگرانیم

به گزارش خبرنگار مهر، رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش عصر امروز در آئین پایانی دومین همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی که در وزارت ارشاد برگزار شد، در سخنانی گفت: شاید اولین مبانی سواد رسانه ای را بتوان در قرآن کریم یافت که در آیه ۶ سوره حجرات می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید، اگر فاسقی برای شما خبری آورد، بررسی کنید مبادا از عملکرد خود پشیمان و به گروهی، از روی نادانی، آسیب برسانید». در این آیه به چند مبحث سواد رسانه ای از جمله دعوت به شناسایی منبع خبر و پیامدهای عدم بررسی اخبار، اشاره شده است.

حکیم زاده افزود: نقشی که ما برای رسانه ها قائل هستیم، از منظری است که رسانه ها به بحث تعلیم و تربیت ورود پیدا می کنند؛ ما ۱۴ میلیون دانش آموز در کشور داریم که اگر به این جمعیت، والدینشان را هم اضافه کنیم یک جمعیت ۲۸ میلیونی داریم و در مجموع می توان گفت همه آنها در معرض پیامهای رسانه ای قرار دارند. امروز ما متولیان تعلیم و تربیت معتقدیم که رسانه به عنوان عاملی موثر در تربیت فرزندان، نقش ایفا می کند.

وی اضافه کرد: رسانه ها می توانند نگرش های کودکان و نوجوانان ما را شکل دهند. چه ما آنها را به رسمیت بشناسیم و چه نشناسیم. رسانه ها می توانند ابزار مناسبی در یادگیری به شمار بیایند. همانطور که می توانند نقش آسیب رسان را در تربیت فرزندان ایفا کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه امروزه نوجوانان ۶.۵ تا ۷ ساعت از وقت خودشان را با رسانه ها سپری می کنند و تنها ۲.۵ ساعت را تنها با خانواده هایشان می گذرانند، بر لزوم توجه بیشتر به پیام های رسانه ای تاکید کرد و یادآور شد: متاسفانه در کشور ما فضای مجازی به عرصه ای برای آسیب رسانی به کودکان بویژه در مقاطع پیش دبستانی و دبستانی تبدیل شده است.

حکیم زاده ضمن اشاره به گنجانده شدن درس سواد رسانه ای در مقطع متوسطه (پایه دهم) تاکید کرد: این در حالی است که برنامه درسی سواد رسانه ای در کشورهای توسعه یافته حتی از مقطع پیش دبستانی آغاز می‌شود. ضمن اینکه سواد رسانه ای باید از تکست محوری و کتاب محوری به سمت مهارت محوری حرکت کند.

وی با بیان اینکه باید نگاهی جامع به ظرفیت های رسانه در زمینه آموزش و همچنین تربیت فرزندان نگریسته شود و نه صرفا نگاههای خوشبینانه و یا تهدیدآمیز، گفت: در کشورهایی که ممکن است اینگونه به نظر بیاید که مثل کشور ما چندان مقید به مسائل دینی نیستند، دیده می‌شود که قوانین بسیار سختگیرانه و همچنین آموزش های بسیار گسترده ای در زمینه نحوه استفاده کودکان از رسانه دارند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش که در حضور مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنرانی می کرد، گفت: ما از وزارت ارشاد انتظار داریم که در زمینه ممیزی و صدور مجوز محصولات فرهنگی و هنری بویژه فیلم ها حتما نگاههای تربیتی را لحاظ کند و رده بندی های سنی را در اکران و نمایش فیلم ها و سریالها اعمال کند.

در پایان دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی از مقالات برتر این دوره تقدیر شد.

آغاز فعالیت نمایشگاه‌های کتاب «چهل سال عزّت»

به گزارش خبرگزاری مهر، نمایشگاه‌های کتاب «چهل سال عزّت» که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در چهل دانشگاه سراسر کشور از 19 تا 29 آبان با موضوع «تاریخ معاصر ایران» برگزار خواهد شد، برگزارکنندگان خود را شناخت.

این نمایشگاه‌ها با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری و برگزاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و اجرائیات مؤسسۀ فرهنگی هنری قدرولایت برگزار خواهد شد و کتاب‌ها در آن با تخفیف 50درصد به دانشجویان و استادان عرضه می­شود. هر دورۀ نمایشگاهی دارای 431 عنوان کتاب در 868 جلد است که اغلبِ این کتاب‌ها به‌تازگی رونمایی شده و همگی تولید 1390 به بعد هستند.

22 ناشر معتبر در تأمین کتاب‌های این نمایشگاه‌ها شرکت کرده­اند که عبارت‌اند از:

انتشارات انقلاب اسلامی، مؤسسۀ مطالعات و تاریخ معاصر ایران، نشر معارف، زمزم هدایت، شهرآب، بوستان کتاب، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشۀ اسلامی، کیهان، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، مؤسسۀ مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، مؤسسۀ فرهنگی هنری قدرولایت، شهرستان ادب، موزۀ عبرت ایران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به‌نشر، مدرسه، خرسندی، خبرگزاری فارس، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، مؤسسۀ تنظیم و نشر آثارامام خمینی(ره) و رسول آفتاب.

همچنین اسامی دانشگاه‌های برگزارکننده که از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به ستاد اجرایی نمایشگاه در مؤسسۀ فرهنگی هنری قدرولایت اعلام شده و دوره­های نمایشگاهی برای آن‌ها ارسال شده است، عبارت‌اند از:

دانشگاه خوارزمی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، دانشگاه زنجان، دانشگاه بوعلی سینا همدان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان، دانشگاه ولایت ایرانشهر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان، دانشگاه حکیم سبزواری سبزوار، دانشگاه گلستان، دانشگاه سمنان، دانشگاه امین تهران، فرهنگیان قزوین، الزهرا تهران، جندی‌شاپور دزفول، دانشگاه دولتی کاشان، خواجه‌نصیر تهران، فرهنگیان گیلان، شهید چمران اهواز، علوم پزشکی قزوین، منابع طبیعی گرگان، دانشگاه بیرجند، فرهنگیان پردیس بهشتی تهران و فرهنگیان پردیس نسیبۀ تهران.

افتتاح نمایشگاه کتاب کودک شانگهای با حضور ایران 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای (CCBF) از ۱۸ تا ۲۰ آبان در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی شانگهای برگزار میشود.

نزدیک به ۳۰۰ نفر از ناشران و سایر دست اندرکاران نشر کودک و نوجوان از جمله تصویرگران، طراحان، نویسندگان، آژانس های ادبی، مترجمان، توزیع کنندگان، متخصصان آموزش و پرورش، فرهنگیان، کتابخانه داران، آموزگاران و دوستداران کتاب کودک در این نمایشگاه شرکت دارند. پیش بینی می‌شود که بالغ بر ۳۰۰۰۰ نفر از این رویداد سه روزه  بازدید کنند.  

علاوه بر نمایش کتاب، فعالیت‌های متنوع دیگری در نمایشگاه انجام می شود. برخی از این فعالیت ها عبارتند از: مسابقه تصویرگران جوان فرفره‌ی طلایی، جایزه ادبی کتاب کودک چن بوچوئی، جشنواره‌ی نویسندگان کتاب کودک، برنامه‌ی بازدید ناشران بین‌المللی از شانگهای و برگزاری تعداد زیادی سمینار و رویدادهای مرتبط با ترویج کتابخوانی.  

به این دوره از  نمایشگاه چند سالن جنبی اضافه شده است که از آن جمله می‌توان به سالن‌های جنبی ناشران آسیا-اقیانوسیه، جایزه‌ی بولونیا، و جایزه‌ی استرگا اشاره کرد. برای موضوعات نشر دیجیتال، کتاب‌های صوتی و صدور مجوز مرکزی جداگانه در نظر گرفته شده است. برای آژانس‌های ادبی نیز  مرکز جدیدی اختصاص داده شده و محلی  برای تصویرگران مهیا شده تا در آن به برگزاری کارگاه‌های تصویرگری بپردارند و آثار خود را به نمایش بگذارند.  

نخستین دور نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک شانگهای  در سال ۲۰۱۳ تحت نظارت اداره‌ی کل مطبوعات و انتشارات چین و با همکاری اداره‌ی مطبوعات و انتشارات شانگهای و شماری از شرکت‌های بزرگ انتشاراتی چین برگزار شد.

در این دوره حسن عامه کن که اثر ایشان به همراه رضا دالوند به نمایشگاه تصویرگری شانگهای راه پیدا کرده در نمایشگاه حضور دارد.  

در این نمایشگاه کتاب “پرنده آتشین” که تصویرگری آن توسط حسن عامه کن انجام شده ودر کشور چین منتشر شده رونمایی و مورد نقد و بررسی قرار می گیرد. همچنین کتاب بلبل که یک داستان کلاسیک چینی است و با تصویرگری ایشان توسط گروه انتشارات جی لین منتشر شده رونمایی می‌شود.

لازم به ذکر است تاکنون ۲۷ عنوان کتاب با تصویرگری عامه کن در کشورهایی نظیر فرانسه، انگلستان، اسپانیا، ترکیه، پرتغال، ژاپن، کره و… توسط ناشران این کشورها چاپ شده‌است.

کتاب دیگری با تصویرگری حسن عامه کن  به نام “مداد” که توسط یکی از  معروفترین نویسندگان چینی به نام رونگ رانگ رانگ نوشته شده به زودی منتشر می‌شود.

در این دوره  ۸۸ نویسنده، تصویرگر، محقق و مدیر نشر از سراسر جهان مهمان این نمایشگاه هستند.

نمایشگاه کتاب کودک شانگهای با مشارکت همه جانبه نمایشگاه کتاب بولو نیا اجرا می‌شود که در تمام امور برنامه ریزی و اجرایی این نمایشگاه حضور دارد.

در اولین روز نمایشگاه، شونگ لینگ برجسته‌ترین تصویرگر چینی و نامزد جایزه هانس کریستین آندرسن ۲۰۱۸ از آثار حسن عامه‌کن در غرفه موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران بازدید کرد.

وی خلاقیت‌های هنری این هنرمند ایرانی را ستود و اظهار امیدواری کرد در آینده ای نزدیک یک اثر مشترک با ایشان در کشور چین منتشر نمایند.

تاثیر ائمه بر فرهنگ گفت‌وگو در تمدن ایران/گفت‌وگو در فتوت‌نامه‌ها

به گزارش خبرنگار مهر، چهارشنبه ۱۶ و پنجشنبه ۱۷ آبان برابر است با سه مصیبت بزرگ در فرهنگ اسلامی و شیعی: رحلت حضرت نبی اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و همچنین شهادت حضرت ثامن الحجج امام علی بن موسی الرضا(ع). در این نکته شکی نیست که آموزه‌های ائمه معصومین در طول تاریخ بر فرهنگ ایرانی تاثیر مهمی گذاشته است و در باب این موضوع کتاب‌ها و تالیفات مهمی به رشته نگارش درآمده که معرفی آنها در حوصله این مقال نیست.

یک مولفه مهم در سیره پیامبر و ائمه معصومین، بویژه حضرت امام رضا(ع) «گفت‌وگو» است که به باور بسیاری از جامعه‌شناسان، جامعه امروز ایران به شدت به آن نیازمند است. عجیب آنکه سیره گفت‌وگویی ائمه در فرهنگ گذشته ایران تاثیر مهمی داشت، اما امروزه جامعه ایرانی از آن غفلت می‌کند. چگونه است که حضرت ثامن الحجج که از ائمه شیعه است و ایرانیان به دلیل حضور و وجود ایشان در کشور علقه بسیاری به بارگاهش دارند، با مخالفان فکری خود گفت‌وگو می کند، خود ایرانیان از این گفت‌وگو غافل هستند؟ در یادداشت زیر به تاثیر روش ائمه بر فرهنگ پهلوانی ایران پرداخته شده است.

پیش از هر چیز باید یادآور شویم که متاسفانه فرهنگ پهلوانی نیز در این دهه‌ها و روزها، مانند دیگر نقطه‌های درخشان فرهنگ ایران، تبدیل به پدیده‌ای موزه‌ای شده و تلاش‌های صورت گرفته برای احیای آن به دلیل عدم شناخت کافی از زمینه و زمانه آنها (یعنی پهلوانان) بدل به تلاشی صرفا برای حفظ آن در موزه‌ها تبدیل شده است.

اما پهلوانان چه کسانی بودند؟ پهلوانان یا جوانمردان ریشه در فرهنگ کهن ایرانی ــ اسلامی دارند. در لغت عرب فتیان از لغت «فتی» است به معنی جوانمرد بخشنده. در قرآن نیز کلمه «فتی» هشت بار به صورت‌های مختلف به کار رفته است. نخستین پیمان فتیان در تاریخ اسلام نیز پیمان «حلف الفضول» است که در آن پیامبر اسلام در پیش مبعوث شدن به رسالت در آن شرکت کرد و گروه شرکت کننده قسم خوردند تا پای جان در دفاع از مظلوم ایستادگی کنند.

درباره جوانمردان در تاریخ ایران و اسلام

در ایران نیز به تاسی از اسلام و آموزه‌های اسلامی و همچنین ائمه معصومین جوانمردان و فتیانی شکل گرفتند که در قدم نخست جنگاوران و سلحشورانی دلیر بودند و در مرحله بعد ارباب حِرَفی که با بهره گیری از زور بازو و همچنین عرفان اسلامی و به تاسی از سیره پیامبر و امیرالمومنین امام علی(ع) به دفاع و دستگیری از مظلومان پرداختند.

در تمدن ایرانی شاید نخستین و در عین حال مهمترین گروه از جوانمردان و فتیان، «عیاران» بودند که بعدها از سلحشوری‌های آنان منابع فرهنگ عامه‌ای مهمی چون «سمک عیار» و «قصه حسین کرد شبستری» باقی ماند. عیاران کسانی بودند که با مصادره اموال ثروتمندان آنها را به فقرا می‌رساندند.

به عبارتی آنها روزانه در محل‌های کسب و کار خود ضمن در آوردن نان حلال به دستگیری از فقرا پرداخته و شب‌ها نیز با عیاری و شبگردی و دستبرد زدن به اموال ثروتمندانی که از طریق حرام به ثروت رسیده بودند، آن مال را به صاحبان اصلی باز می‌گرداندند. همچنین اگر مظلومی بی‌دلیل و بی‌جهت مورد ظلم دستگاه پادشاهان و حکومت‌های وقت قرار می‌گرفت، شبانه توسط عیاران نجات داده می‌شد. آشنا بودن به انواع فنون نظامی باعث شده بود که نیروهای نظامی رسمی حکومت‌ها هیچگاه نتوانند آنها را بازداشت کنند.

فتوت‌نامه‌ها یکی از مهم‌ترین میراث معنوی مکتوبی است که امروزه با تلاش محققان در دسترس ما قرار دارد. فتوت‌نامه آیین‌نامه‌های تشرف به پیمان‌های جوانمردی بود. جوانمردان در هر شغلی که قرار داشتند، فتوت‌نامه‌هایی تدوین کردند تا ضمن معرفی شغل خود و بن‌مایه‌های عرفانی اسلامی آن، دستور العملی برای ورود تازه‌واردان به حرفه خود معرفی کنند. به همین منظور در فتوت‌نامه‌ها منشا هر شغلی الهی معرفی شده و نخستین شاغلان در آن شغل پیامبران و رسولان الهی بوده‌اند. به عنوان مثال بر اساس فتوت‌نامه‌ها نخستین نجار عالم بشری نوح نبی(ع) بوده است.

هر حرفه‌ای برای خود فتوت‌نامه‌ای داشت و این نشان می‌داد که ارباب حِرَف همگی از جوانمردان بودند و اصولا یکی از ضابطه‌های بدست گرفته هر شغلی، جوانمردی و گرویدن به فتیان و جوانمردان بود. فتوت‌نامه‌های معماران، سپاهیان، خبازان، نجاران، دوزنده‌ها و خیاطان، بافنده‌ها، سلمانیان، چیت‌سازان، نمدمالان، کرباسیان، سقایان و حتی فتوت‌نامه قصابان و سلاخان، امروزه به دست ما رسیده است.

متون مختلف فتوت‌نامه‌ها با تلاش‌ و تصحیح پژوهشگرانی چون هانری کربن، محمد جعفر محجوب، مهران افشاری، مهدی مدائنی و… به دست ما رسیده است. مخاطبانی که علاقه‌مند به مطالعه هستند می‌توانند به «فتوت‌نامه سلطانی» به کوشش محمد جعفر محجوب، «آیین جوانمردان» هانری کربن با ترجمه احسان نراقی، « فتوت‌ و اصناف»، «فتوت‌نامه‌ها و رسائل خاکساریه» و «سی فتوت‌نامه دیگر: سی رساله ناشناخته در فتوت و پیشه‌وری و قلندری» هر سه با تصحیح و توضیح مهران افشاری و مهدی مدائنی مراجعه کنند.

گفت‌وگو با خدا و دیگران

مطالعه و بازخوانی فتوت‌نامه‌ها آموزه‌های مهمی را برای ما به همراه دارد. این آموزه‌ها بویژه برای کسبه و ارباب مشاغل در دنیای امروز اهمیت خاصی دارد. هرچند که عموم این اشخاص خود را بی‌نیاز از آن می‌دانند.

در بازخوانی این متون مهم‌ترین نکته‌ای که در نظر می‌آید مساله گفت‌وگوی با خداست. همانطور که اشاره شد هرکسی که می‌خواهد به شغلی درآید، ابتدا باید جوانمرد شود و یا جوانمردی را بیاموزد. این آموزش ابتدا از رفتن به محضر حضرت حق و «گفت‌وگوی با او» و در ادامه از طریق شاگردی در محضر جوانمردی که حرفه و شغلی را می‌دانست، صورت می‌گرفت.

فراموش نکنیم که جوانمرد کسی بود که همه چیز خود را در راه نیازمندان فدا می‌کرد، بنابراین نیاز داشت تا پیش از هرچیز با خدا گفت‌وگو کرده و تکلیف خود را با خالق خود و دیگران روشن کند. برای این کار کسی که در راه جوانمردی قدم می‌گذاشت باید فقر و عرفان را نیز می‌آموخت و فتوت‌نامه‌ها سرشار از دستورالعمل‌هایی برای عرفان است.

نکته جذاب اینجاست که این دستورات نزدیکی‌هایی با قوانین گفت‌وگو دارند. به عنوان مثال در «رساله در باب پوست تکیه و کجکول و خصائل درویشان و پالهنگ» آمده است: «بدان که پالهنگ را هفت گره باشد، چنانکه آدمی را هفت اعضا. باید که هفت گره ببندد و هفت گره بگشاید: «اول بربندد درِ بخل را و بگشاید در کرم و سخا را، دویم، دربندد در غضب را و بگشاید در حلم را؛ سیم بربندد در حرص را و بگشاید در قناعت را؛ چهارم در بندد در شهوت را و بگشاید در ترک و ریاضت را؛ پنجم در بندد در حسد را و بگشاید در تواضع را و»

از این نکات مشخص می‌شود که «تقوا» مهم‌ترین اصل در جوانمردی است و تا تقوا نباشد شخص جوانمرد و عیار نمی‌شود. بزرگان و مروجان گفت‌وگو در ایران،مفهوم گفت‌وگو را همان تقوا دانسته‌اند. بنابراین تشرف به پیمان جوانمردان مراحل سختی داشت و شخص باید ابتدا سجایای اخلاقی خود را پرورش داده و به تهذیب نفس می‌پرداخت. در فتوت‌نامه‌ها ادعیه‌هایی برای این منظورها درج شده است. همچنین در دستورالعمل هرکدام از این مشاغل برای هر مرحله‌ای نیز دعا و خطبه خاصی نوشته شده است. به عنوان مثال در رساله خبازان درج شده که اگر پرسند که «خطبه خرقه کار چیست؟ بگو این است که اللهم اِنّی اُشهدُ بِکَ و کفی بِکَ شهیداً و اُشهدُ اَنَّ ملائِتَکَ و حَمَلَة ….»

گفت‌وگو درباره شغل

فتوت‌نامه‌ها همچنین آداب گفت‌وگو درباره شغل خود را نیز توضیح می‌دهند. در این رساله‌ها پس از آنکه صبر و حلم، گوش سپردن، تقوا… آموزش داده شد در ادامه و پس از آنکه شخص شغل خود را فراگرفت، چگونگی گفت‌وگو درباره شغل نیز، همراه با پرسش و پاسخ‌هایی آموزش می‌دهند. برای روشن شدن هرچه بیشتر این آموزش، مثال‌هایی از چند فتوت‌نامه ارائه می‌شود.

رساله نمدمالی: در این رساله ضمن بیان پیشینه نمدمالی از زبان حضرت امام جعفر صادق(ع) ــ که در این روایت پیشینه نمدمالی به دوران حضرت آدم (ع) باز گردانده شده است ــ آموزش دیرینه شناسانه این شغل به این صورت مطرح شده است: «اگر پرسند که پشم بز از کجا آمدهف بگوی جبرئیل از کوه عقیق آورد. و اگر پرسند که کُلک از کجا آمد، بگو جبرئیل از درخت طوبی آورد. اگر پرسند که قالب از کجا آمد، بگو قالب را استاد لطف الله پیدا کرد. اگر پرسند که زه‌کمان از کجاست، بگوی از روده گوسفندی است که هابیل در کوه صفا قربان کرد

همچنین در همین رساله داریم: «اگر پرسند که بر استادان نمدمال چند چیز واجب است. بگوی دوازده چیز: اول دکان، دویم طهارت، سیوم تکبیر ارواح پیران و استادان، چهارم شاکر بودن، پنجم به ذکر خدای تعالی بودن، ششم صابر بودن، هفتم صادق بودن، هشتم خلق، تواضع و کم طمعی، نهم با سخاوت بودن و دهم عدم تکبر و یازدهم امر معروف به جا آورد، دوازدهم نهیِ منکر بکند

رساله قصابان و سلاخان: در این رساله پس از آنکه آداب و اعمال شرعی سلاخی و قصابی و دعاهای مختلف آن درج شده به این آموزش برمی‌خوریم: «اگر پرسند که کارد از کجا پیدا شد و به که فرود آمد؟ بگوی که: اصل کارد از بقیه ذوالفقار بود و دسته آن کارد از درخت عود بود و سنگی که آن کارد را تیز می‌کرد از دریای رحمت خدای تعالی بود و آن کارد را جبرئیل امین از برای آدم صفی بیاورد و…»

این موارد نشان می‌دهد که جوانمردان برای بیان خود باید گفت‌وگو می‌کردند و این گفت‌وگو در فتوت‌نامه‌ها آموزش داده شده است. همانطور که اشاره شد بسیاری از دستورات عرفانی برای جوانمردان با قوانین و آموزه‌های گفت‌وگوی در جهان مدرن برابر است. حجم این آموزه‌ها به گونه‌ای است که می‌توان گفت‌وگو را آیین و روش جوانمردان دانست و صفت گفت‌وگو کنندگان و معتقدان به گفت‌وگو «جوانمردی» است. امید است که که نظریه‌پردازان و منادیان گفت‌وگو در ایران به بازخوانی این رساله‌ها بپردازند.

والری مانتو جایزه رنودو ۲۰۱۸ را برد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اکتوالیته، اعضای گروه داوری رنودو امروز چهارشنبه ۷ نوامبر والری مانتو را برای نوشتن رمانی با عنوان «شیار» به عنوان برنده این جایزه معتبر برگزیدند.

این کتاب که از سوی انتشارات «تری‌پود» به بازار آمده پس از نخستین فهرست امسال، از فهرست حذف شده بود و در دور دوم و سوم در فهرست حضور نداشت.

«شیار» دومین رمان این نویسنده است و ماه آگوست امسال به بازار آمده بود.

این نخستین باری است که کتابی از این ناشر به عنوان برنده یک جایزه ادبی انتخاب می‌شود.

مانتو در دور ششم رای‌گیری موفق شد تا با کسب ۶ رای عنوان برنده امسال را کسب کند.

در «شیار» نویسنده از خشونت در ترکیه سخن گفته و داستان زنی را روایت می‌کند که به محبوب خود در استانبول ملحق می‌شود.

«برادر روح» نوشته دیوید دیوپ، «دوران مظنون‌ها» نوشته ژیل مارتین-شوفیه، «یک تکه» نوشته فیلیپ لانسون، «دوره طلایی» نوشته دین مازلوم و «جدا شدن از دسته قاتلان» نوشته پی‌یر نوت دیگر فینالیست‌های امسال بودند.

در بخش کتاب غیرداستانی نیز کتاب «با همه همدلی‌ام» نوشته اولیویا لامبرتری از انتشارات استوک به عنوان برنده انتخاب شد. وی که ستون‌نویس ادبی است در این کتاب درباره برادر جوان‌تر از خودش یعنی آلکس سخن گفته که در ۴۶ سالگی و در ۱۴ اکتبر ۲۰۱۵ در مونترال به زندگی‌اش پایان داد.

«یک خانواده اهل کرس» نوشته رابرت کولونا و «یک زن نامرئی» نوشته ناتالی پی‌گی دیگر رقبای این بخش بودند.

جایزه رنودو از سال ۱۹۲۶ ایجاد شد و از سال ۲۰۰۱ اهدای جایزه به اثر غیرداستانی را نیز به ماموریت خود اضافه کرد.

سلیم باچی با رمانش «خدا، الله، من و دیگران» در بخش کتاب جیبی رنودو به عنوان برنده انتخاب شد.

رنودو امسال یک جایزه ویژه نیز به فیلیپ لانسون برای «یک تکه» اهدا کرد.

ریاست این دوره جایزه رنودو با لوییس جاردل بود و فردریک بایگبدر، دومینیک بونا، پاتریک بسون، ژرژ-اولیویه شاتوریناد، ژروم گارسین، فرانس-اولیویه گیسبرت، کریستین ژودسلی، ژان ‌ماری لو کلزیو و ژان نوئل پانکراتسی داوران آن بودند.